X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
لطفا از دیگر مطالب وبلاگ نیز دیدن فرمایید.
همه انسان ها هنگام امتحان دچار اضطراب و نگرانی می شوند. در واقع نمی توان کسی را پیدا کرد که روز امتحان ذره ای نگرانی نداشته باشد. البته کمی اضطراب بد نیست، زیرا بدون وجود آن انگیزه ای برای مطالعه مثلا یک کتاب تاریخی پر از نام و تاریخ برای آدم باقی نمی ماند، اما باید بتوان این اضطراب را کنترل کرد و جلوی صدماتش را گرفت. در چنین شرایطی والدین نقش بسزایی در حفظ آرامش و تصمیمات صحیح فرزندان خود دارند.  


نقش والدین در زمان شروع امتحان :
قبل از هرچیز به فرزندانتان بیاموزید که حتی اگر امتحان تان را خوب ندادید، دنیا به آخر نمی رسد. با این فکر می توانید آنها را کمی آرام کنید. همچنین تجربه ثابت کرده است که خندیدن، اضطراب را از وجود پاک می کند، بنابراین قبل از امتحان برایشان مطالب طنز تعریف کنید، در جمع خانواده فضایی شاد فراهم کنید، وآنها را تشویق کنید که از دوستان شوخ طبع خود غافل نشوند زیرا با آنها می توانند آرامتر باشند.

معمولا وقتی امتحانی برگزار می شود، در پایان امتحان دانش آموزان دوست دارند از باقی دانش آموزان در مورد پاسخ ها سوال کنند، اما به آنها توصیه کنید که این کار را نکنند، زیرا با شنیدن پاسخی غیر از پاسخ خودشان بشدت نگران می شوند و اضطراب به سراغ شان می آید. در این شرایط اگر روز بعد امتحان دیگری داشته باشند، نمی توانند تمرکز حواس داشته باشند و برای امتحان بعدی خود را آماده کنند. بنابراین بهتر است امتحان داده شده را به کلی فراموش کرده و خود را برای امتحان روز بعد آماده کنند.

بطور کلی در پایان جلسه امتحان دانش آموزان دو دسته می شوند:
* کسانی که از امتحان راضی اند.
* کسانی که از امتحان ناراضی اند.به فرزندان خود بیاموزید که :
قبل از هر توضیحی به این نکته توجه کنید که باید واقع بینانه به امتحانی که داده اید فکر کنید و بعد نتیجه گیری کنید که آیا موفق بوده اید یا نه. اگر از امتحان خود راضی بوده اید که شیوه ی درس خواندن شما درست بوده است، پس باید علل موفقیت خود را شناسایی کنید و آن را ادامه دهید. اگر از امتحان ناراضی بوده اید باید دنبال علت ناکامی بگردید، آن را پیدا کنید و سپس به رفع آن بپردازید. علت ناکامی می تواند شیوه ی مطالعه ی شما، منابع شما، ساعت مطالعه ی شما و... باشد. حالا که علت را برطرف کردید، این ناکامی را به فراموشی بسپارید و بر امتحان های دیگر تمرکز کنید و با قدرت به کار خود ادامه دهید.

بدون شک همه دانش آموزان در امتحانات نتایج دلخواه و مناسب را بدست نمی آورند و علت این مساله نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. ویژگی های فردی دانش آموز، عوامل آموزشگاهی، خانوادگی و اجتماعی می تواند در نحوه نتیجه گیری دانش آموز موثر باشد اما برخی از والدین بدون توجه به این مسایل، پس از اطلاع از نمرات ضعیف فرزند خود، به آن ها برچسب های ناروایی می زنند.

زدن برچسب نه تنها هیچ کمکی برای پیشرفت تحصیلی دانش آموز نمی کند بلکه در اغلب موارد دانش آموز را از اشتیاق ادامه تحصیل و کسب موفقیت درسی هم باز می دارد.

دانش آموزان باید بدانند در امتحان ها چه قبول شوند و چه مردود، ارزش و اهمیت آنها بیش از آن نمره ای است که بر روی یک برگ کاغذ می گیرند.


تاریخ : چهارشنبه 5 خرداد 1395 | 15:21 | چاپ | نویسنده: محمد امینی | نظرات (0) (0 لایک)
.: Weblog By Mohammad Amini :.


  • بیا بخند